Diz Anatomisi

Diz Anatomisi

Diziniz vücudunuzdaki en büyük eklem ve en karmaşık olanlardan biridir. Femurun alt ucundan (uyluk kemiği), tibia üst kısmından (incinbone) ve patellandan (dizkapağı) oluşur.

Bağlar ve tendonlar femuru alt bacağın kemiklerine bağlar. Dizdeki dört ana bağ kemiklere yapışır ve kemikleri bir arada tutmak için güçlü ipler gibi hareket eder.

Kaslar kemiklere tendonlarla bağlıdır. Kuadriseps tendonu, uyluk önündeki kasları patellana bağlar. Quadriceps tendonunun bölümleri – patellar retinakula olarak adlandırılır – tibiaya bağlanır ve patellanın dengelenmesine yardımcı olur. Patellanızı tibiaya geren, patellar tendondur.

Diz eklemindeki çeşitli yapılar hareketi kolaylaştırır. Örneğin, patella, femurun tepesinde, trochlea adı verilen bir olukta durur. Dizinizi büktüğünüzde veya düzelttiğinizde patella bu trochlear oluğunun içinde ileri geri hareket eder.

Eklem kıkırdağı denilen kaygan bir madde femurun uçlarını, troklear oluğu ve patellanın altını kaplar. Eklem kıkırdağı, bacağınızı hareket ettirirken kemiklerin birbirine karşı yumuşak bir şekilde kaymalarına yardımcı olur.

Ayrıca harekete sinovyum yardımcı olur, sinovyum eklem yüzeyini kaplayan ince bir doku astarıdır. Sinovyum, kıkırdak yağlayan az miktarda bir sıvı üretir. Ek olarak, diz kapağının hemen altında, diz kapağını yayan ve bir amortisör görevi gören küçük bir yağ pedi bulunur.